עמוד הבית » ארכיטקטורה » זן בוייטנאם

זן בוייטנאם

22/09/15

 

הבית: לופט תעשייתי בטאם דאו, וייטנאם

בעל הבית: Nguyen Qui Duc סופר, משורר, עיתונאי ושדרן רדיו אמריקאי וייטנאמי

 

בגיל 50 החליט הסופר עיתונאי שדרן-הרדיו הוייטנאמי-אמריקאי Nguyen Qui Duc, אשר בילה את מרבית חייו הרחק מוייטנאם לחזור הביתה לזכרונות נוף ילדותו מלפני המלחמה. הוא התפטר מעבודתו ארז את דירתו בסן פרנסיסקו ועבר להתגורר בהאנוי בירת וייטנאם שם פתח קפה גלרייה לאמנים.

דוק הוא אחד ממספר גדל והולך של וייטנאמים אמריקאים שחוזרים חזרה לארץ מולדתם, כשהיה נער נמלט מהמדינה ועברו עוד 16 שנים עד שפגש באביו עם שחרורו מהכלא, הוא השתקע בארה"ב וחזר לבקר בוייטנאם רק בסוף שנות השמונים של המאה הקודמת כשוייטנאם החלה להיפתח למערב.

 

טאם דאו היא עיר קייט עם אוויר הרים קריר ונופים פסטורליים. דוק השתוקק למצוא מפלט שליו מחוץ להאנוי ורצה מקום שיהיה אותנטי כמו וייטנאם של זכרונות ילדותו. בקיץ 2007 רכש שטח של כ- 500 מ"ר בהרים הערפיליים של טאם דאו במרחק של שעתיים נסיעה מהאנוי.

 

להבדיל משכניו שבנו לגובה, דוק בנה את ביתו כך שיתמזג במורד ההר. למרות שאינו אדריכל, הרעיון לבנות לופט תעשייתי מערבי שצופה על הג'ונגל היה במידה רבה שלו. הבית נבנה בעיקר מזכוכית ופלדה, הוא שילוב של לופט ניו יורקי אקלקטי עם גן יפני והשפעות ממרוקו ואפריקה, ועדיין שומר על אותנטיות ומשתלב לחלוטין בתוך הנוף המרהיב.

 

 

 

 

 

האמבטיה לרחצה תחת כיפת השמיים מוקפת בבריכה

 

 

הכניסה מהכביש מובילה לבית עץ מסורתי שמשמש כחדר אורחים. משם דרך גן סלעים יפני ובריכת דגי נוי נגלה גג הבית עם נוף פנורמי על היערות מסביב. צוהר בצורת פירמידה מזכוכית משמש ככניסה ראשית לבית ודרכו יורדים במדרגות לתוך חלל של 100 מ"ר עם חזית זכוכית הפונה לנוף המדהים.

 

בחזונו של דוק משמש הבית כמקום מפגש לאמנים וייטנאמים ואמריקאים וסביבת עבודה שקטה עבור סופרים. לעיתים קרובות מתאספים בו דוק וחבריו לשוחח על שירה, ספרות, אוכל ומוזיקה במגוון שפות, או פשוט לשבת על הגג לשתות בירה ולהינות מהשקיעה.

 

כתבה על הבית ותמונות נוספות במגזין הצרפתי הדו-חודשי MILK. להזמנת המגזין היכנסו מכאן

 

מקורות:

מגזין MILK DECORATION

צלם: Leonardo Mariani

ויקיפדיה

תמונות נוספות כאן וגם כאן

שתף: