עמוד הבית » ארכיטקטורה » לאהוב, לבשל, להתכנס

לאהוב, לבשל, להתכנס

4/02/16

 

המטבח הוא המקום בו המסיבות הטובות ביותר מסתיימות, מגמות בישול נקבעות, מחיצות בין אנשים זרים נופלות ומערכות יחסים חדשות נוצרות.

המטבח הוא מדורת השבט המודרנית. הוא המקום בו אנחנו מזינים את עצמנו, נפגשים, מפנקים, ומנהלים את ענייני הבית (אולי גם את העולם).

 

תרבות המטבח השתנתה רבות בשנים האחרונות. בעבר הלא רחוק כל כך, המטבח היה חדר כשאר חדרי הבית מוגדר בקירות ובדלת, ללא איפיון מיוחד, ללא אישיות כמעט. היתה לו מטרה והוא נועד לבישול. אח״כ היו וחלפו טרנדים שונים – פעם זו היתה פורמייקה, סגנון פרובאנס, עץ הדובדבן. ארונות מטבח עם דלתות, ארונות עם מגירות ומגירות מוסתרות מאחורי דלתות. כיום הגישה שונה, המטבח משמש לב הבית בבתים גדולים או קטנים כאחד. מקום להיפגש, ליצור ביחד אוכל טעים, ולבלות בו והעיצוב אינדבידואלי בהתאם.

 

ספר חדש אצלנו Kitchen Kulture של הוצאת הספרים מברלין Gestalten מתייחס למטבחים בדיוק כך – חגיגה ויזואלית לתרבות המטבח עם הרבה תעוזה ומקוריות כמו האנשים הכריזמתיים שמשתמשים בהם. ריכזנו פה עשרה מטבחים מרתקים להשראה.

 

בתמונה מעל: La Chiesuola villa, פינה במטבח עם כיור משיש, פריט אורגינלי של הבית מאז גילגולו הקודם כמנזר במאה ה-17. לאחר ששופץ הפך לבית קיץ מרווח על ידי בעלת הבית והמעצבת מרינה סיניבאלדי בנאטי.

 

10 מטבחים מיוחדים מתוך הספר Kitchen Kulture

 

אדריכלות: Yo Shimada /Tato Architects צילום: Shinkenchiku-sha

 

מטבח בבית משפחה צעירה בהיקון, יפן. הבית הוא מבנה מוכן של צילינדר אובאלי לבן משובץ ב- 42 חלונות מרובעים סימטריים מעץ שיוצרים פסיפס מיוחד של קרני האור משתנים בתוך הבית. המטבח נבנה באותה שפה ויזואלית עם אי במרכזו ומשטח נירוסטה לעבודה עם כיור. ארונות המטבח שצמודים לקיר החיצוני מתחברים לשולחן ארוך שמתעגל לפי הבית ומשמש כשולחן ובמה מקשרת למדרגות שעולות לקומה השנייה.

 

עיצוב: JRKVC, צילום: P. Jurkovič

 

מטבח צנוע בסלובקיה: דוגמא למטבח יצירתי בתקציב נמוך מאוד בבית קטן. יחידת המטבח על קיר אחד מנצלת את השטח הפנוי מעל משטח העבודה לארונות, לאחסון ולספרים.

 

אדריכלות: wespi de meuron romeo architects, צילום: Hannes Henz

 

מטבח עכשווי בבית היסטורי משופץ על הגבול השוויצרי איטלקי. האדריכלים השאירו את קירות האבן המקוריים של הבית ושילבו אותם כחלק מהבית החדש. המטבח נבנה כחלק אינטגרלי מהקיר, עשוי מעץ ומשטח בטון.

 

אדריכלות: Mamm Design, צילום: Takumi Ota

 

דירת דופלקס של משפחה באמסטרדם שרצתה ליהנות ככל שאפשר מבית מואר ולכן המטבח וחדרי הרחצה והשינה נבנו כמגדל נישא במרכז הבית, מקבלים את האור מפתחי השמש הרבים בחלל הפתוח מסביב. המטבח הלבן נבנה עם חלונות פנימיים כמפלס נמוך יותר ושקוע בלב חלל המגורים ולצידו פינת אוכל מרווחת.

 

עיצוב: Studio Roderick Vos

 

פלדה שחורה ועץ – מטבח המסעדה בבית מלון בוטיק צרפתי Château de la Resle.

 

אדריכלות: Rainer Speh, צילום: Achim Hatzius

 

יחידת מטבח שמציגה פשטות פונציונלית, שילוב של מסגרת עץ אלון ומשטח עבודה מבטון, של המעצב Rainer Speh מברלין, ייצר יחידת מטבח שמתאימה לדירה קטנה וכוללת כל מה שצריך במטבח עובד עם כיור, כיריים, מדפים לאחסון פתוח ומשטח מרווח להכנת ארוחות.

 

אדריכלות: Tato Architects, צילום: Stephen Clement

 

שילוב מתוחכם שקורא תיגר על החלוקה המקובלת של אדריכלות וריהוט. הקונספט של הבית בא לידי ביטוי גם במטבח שנבנה מסביב לחלל המדרגות בין שתי קומות הבית. שולחן האוכל מגשר בין פינת האוכל למטבח ומשמש הן כתקרה חלקית למדרגות והן כיחידת ריהוט במטבח. המטבח עצמו בנוי מארונות בירץ׳ ויחידה נפרדת לאחסון מברזל וזכוכית.

 

 

ארכיטקטורה וקונספט: Clara da Cruz Almeida, עיצוב פנים וריהוט: DOKTER AND MISSES. צילום: Brett Rubinr

—-

פרוייקט Pod Life  – לחיות בקטן יחסוך לכם כסף רב ולאורך זמן יכול גם לעשות אתכם מאושרים יותר.

חיים פשוטים יותר יאפשרו לכם להתרכז במה שחשוב באמת: לחיות את החוויה של החיים עצמם, כי זה לוקח רק חמש דקות והבית נקי ומתוחזק. זה חוסך באנרגייה גם במשימת הבישול היומית, אתם עומדים במקום והכל נמצא בהישג יד. ואם תחליטו לשנות מקום מגורים, אתם יכולים פשוט לקחת אתכם את הבית.

 

דוגמא למיקרו-מטבח במבנה טרומי של 17 מ״ר, שנוצר במפעל ביונסבורג ונשלח להתקנה באתר הבנייה של הארכיטקטים, וכל מה שנותר לעשות זה לחבר אותו בקלות לאינסטלציה ולמערכת חשמל או גנרטור חיצוני.

 

אדריכלות: Ochre, צילום: Stephen Clement

 

לופט במזרח לונדון ששימש כמפעל בגדים בעבר, וממשיך את האיפיון התעשייתי המיוחד שלו בחלל בגווני בטון אפור, חלונות הזכוכית והריהוט התעשייתי.

יחידת המטבח בעיצוב מודרני, מרחפת באוויר בין רצועת קיר שקופה לעמוד ברזל, ומשמשת לבישול ולהסבה.

 

הספר מציג מגוון רב של רעיונות חדשים בעיצוב המטבח העכשווי בכל תקציב, וממלא בהשראה לכל מי שעומדים בפני המשימה המרגשת והמאתגרת של שינוי, הרחבה או בנייה מחדש של המטבח שלהם, לאנשי מקצוע ולכל מי שנושא הבישול קרוב אליו.

 

הספר Kitchen Kulture להמשך קנייה מכאן.

שתף: